Hatalar

Bu sayfada Labs API'de bir hata ile karşılaştığınızda hangi durum kodları ile size hatayı bildireceğimizi görebilirsiniz.

Bir API yanıtı alırken durum kodunu kontrol ederek isteğinizin başarılı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bir yanıt başarısız olursa, neyin yanlış gittiğini anlamak için hata türünü ve hata mesajını kontrol edebilir ve bazı temel hata ayıklama işlemlerini yapabilirsiniz.


Durum Kodları

Labs API'si tarafından döndürülen farklı durum kodlarının listesi aşağıda belirtilmiştir. Bir isteğin başarılı olup olmadığını anlamak için bu durum kodlarını kullanabilirsiniz.

 • Name
  2xx
  Type
  Description

  2xx durum kodu yapılan isteğin başarılı bir şekilde alındığını belirtir.

 • Name
  4xx
  Type
  Description

  4xx durum kodu bir client hatasıdır ve hatanın sizden kaynaklandığının bir göstergesidir. 4xx hatası aldığınızda mutlaka yapılan isteği ve kodlarınızı incelemeniz gerekmektedir.

 • Name
  5xx
  Type
  Description

  5xx durum kodu ile bir hata alırsanız bu bir sunucu hatasıdır ve bu durumu ekibimize bildirmeniz gereklidir. Bu hata kodlarında sizin yapabileceğiniz birşey yoktur.


Hata Tipleri

Bir istek başarısız olduğunda, Labs API'si bir hata türü ve mesajı içeren bir hata yanıtı döndürür. Neyin yanlış gittiğini ve nasıl düzeltileceğini daha iyi anlamak için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Labs API'si tarafından desteklenen iki hata türünü aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Neyi yanlış yaptığınızı anlamak için bunları kullanabilirsiniz.

 • Name
  api_error
  Type
  Description

  İstediğimiz ve beklemediğimiz bir hata olduğunu anlamına gelmektedir. Genellikle sunucu taraflı hatalarda bu hata tipi ile karşılaşırsınız.

 • Name
  client_error
  Type
  Description

  Yapılan isteğin geçersiz, yanlış formatta yada eksik veriler içerdiği anlamına gelmektedir.

Hata Sonucu

{
 "type": "api_error",
 "message": "Beklenmeyen bir sorun oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.",
}